Фотографът Ян Морван преосмисля творчески онзи радикален момент в историята, който става свидетел на зараждането на субкултурите и непокорния дух сред младежите в Обединеното кралство.
През 1974 г. Ян Морван се впуска в изключителната си фотографска кариера, като представя хроники на радикали, активисти и лица от престъпния свят, започвайки с уличните банди на парижките предградия, рокери и банди.
Вдъхновен от работите на У. Юджийн Смит и Дон МакКълин, Морван си спомня как „е искал да стане велик военен фотограф като тях“. През 1985 г. той празнува 50-тия рожден ден на МакКълин в Бейрут на терасата на хотел Александр по време на бомбардировка. „Мечтата се беше превърнала в реалност“, казва той.

снимка: Ян Морван
Преди да дойде този момент обаче Морван пътува до Лондон след избора на Маргарет Тачър през 1979 г., за да стане свидетел на друг вид конфликт. „Тя трябваше да промени съдбата на Великобритания. Беше дошло времето да отида и да видя“, казва Морван, който работи като фотожурналист в легендарната френска фотоагенция Gamma.
В Обединеното кралство Морван винаги се е радвал на огромно възхищение. Той прекарва годините на своето израстване в Париж, вдъхновен от колосалната промяна на парадигмата на Лондон, която издига музиката и модата на нови висоти. „Беше времето на младите и техните емоционални изблици“, спомня си той.
Десетилетие по-късно всичко това е вече безвъзвратно остаряло. Британската империя рухва, тъй като колонизираните нации са се освободили от игото на Британската общност. При наличието на икономика в рязък упадък, крайно десните екстремисти се обединяват зад Националния фронт и провеждат расистки и ксенофобски атаки срещу онези, които са дошли, за да възродят отново нацията след войната.

снимка: Ян Морван
Едно ново поколение младежи въстанаха и се превърнаха в бунтовници с появата на субкултурите пънк, скинхед, ска и други в средата на 70-те години.
„Свободата, творчеството и енергията на младите бяха движещата сила на тази революция на морала, която Англия преди Тачър донесе на света“, казва Морван.

снимка: Ян Морван
В новата книга London Subculture & Protest 1979–1981 (Café Royal Books), Морван изследва творчески този радикален момент в историята на Обединеното кралство. Eлегантно облечени хулигани хвърлят камъни на улицата, скинхед-последователи показват татуировките си и позират със зловещ вид.
„Бяхме приятелски настроени, пътувахме в свят на празненства и срещи. Лееше се бира – също и тийнейджърски страсти „, казва Морван. „Бях на 25 и моите субекти бяха много по-млади от мен. Ние бяхме царете в света на музикалните сбирки.
„За щастие младостта е непокорна. Тя винаги ще се опитва да поправя грешките“, казва той. „Вчера това беше бунт срещу патриархалното общество и социалните разграничения, днес това е борбата срещу расизма и опазването на планетата. Ние обаче не забравяме, че младите от днешния ден ще бъдат възрастните на утрешния ден, така че за всички надежди има перспектива.“
