fbpx
Стивън Шор и Анди Уорхол са емблематични фигури в света на фотографията и изкуството. Въпреки факта, че са имали близки отношения, естеството на връзката им е било обект на много спекулации през годините. В следващите редове ще разгледаме отношенията между Стивън Шор и Анди Уорхол и как те са повлияли на тяхното творчество.

Стивън Шор е американски фотограф, известен с цветните си фотографии, особено с пейзажите и градските сцени. Анди Уорхол, от друга страна, е художник, на когото често се приписва популяризирането на попарта през 60-те години на ХХ век. Макар че стиловете и изразните им средства са много различни, общият им интерес към улавянето на същността на американската култура ги сближава.

снимка: ЛарсТунбьорк
Фабриката и Анди Уорхол фотограф: Стивън Шор
Смята се, че двамата художници се срещат за първи път в началото на 70-те години на миналия век, когато Шор е в началото на кариерата си. По това време Уорхол вече е утвърден художник, а влиянието му върху света на изкуството е несравнимо. В много отношения Уорхол служи като ментор на Шор, като му предлага насоки и съвети за работата му. Двамата художници си сътрудничат и по няколко проекта през кариерата си. Едно от най-забележителните сътрудничества е серията „Фабрика“ на Уорхол, която включва снимки на известното студио на Уорхол, известно като „Фабриката“. Шор е нает да заснеме серията, която по-късно се превръща и в книга, озаглавена „Фабриката: Анди Уорхол“.

 

"Фабриката: Анди Уорхол".
 

Връзката между Шор и Уорхол обаче не минава без противоречия. Някои критици обвиняват Шор, че е използвал името на Уорхол, за да развие собствената си кариера, докато други предполагат, че Уорхол се е интересувал от Шор само защото е виждал в него потенциално протеже.

Въпреки тези критики е ясно, че двамата са оценявали искрено работата на другия. Уорхол е известен с това, че колекционира фотографиите на Шор и дори ги включва в някои от собствените си творби. На свой ред Шор се вдъхновява от цветовете, които Уорхол използва, и от умението му да улавя същността на американската култура. В много отношения връзката между Шор и Уорхол е показателна за по-голямата културна промяна, която настъпва в САЩ през 70-те години на ХХ век. Това е време, когато изкуството и фотографията стават по-достъпни за масите и когато художниците започват да експериментират с нови форми на изразяване. 

 

„Фабриката: Анди Уорхол“ снимки: Стивън Шор

Бюлетин