fbpx

„Преди си мислех, че фотографирайки хората покрай мен, никога няма да ги загубя. Впоследствие разбрах, че всъщност снимките ми показват колко много съм изгубила.“ – Нан Голдин

Нан Голдин се прочува за първи път през 1986 г. с „The Ballad of Sexual Dependency“, дълбоко личен визуален дневник, разказващ за борбата за интимност и разбиране между нейните приятели, семейство и любовници. Първоначално представен като слайдшоу под акомпанимента от музиката на групата Velvet Underground, Джеймс Браун, Нина Симоне, Шарл Азнавур и други, проектът е създаден просто за да забавлява приятелите на Нан – редица от които са част от субкултурата и хора, употребяващи твърда дрога в Ийст Сайд на Ню Йорк. Жадни да живеят, те организират купони, друсат се, воюват, правят секс, заразяват се със СПИН и по ирония на съдбата, постепенно изчезват.
снимка: ЛарсТунбьорк
НАН ГОЛДИН – „БАЛАДАТА НА СЕКСУАЛНАТА ЗАВИСИМОСТ“
снимка: ЛарсТунбьорк
НАН ГОЛДИН – „БАЛАДАТА НА СЕКСУАЛНАТА ЗАВИСИМОСТ“

Откровено и сурово изобразяване на любовта и загубата

Проектът е показан за първи път публично на Биенале в музей Уитни в Ню Йорк през 1985 г. , а още следващата година е публикуван като фотокнига. Бидейки във вихъра на водовъртежа, докато се опитва да се задържи на повърхността, Нан Голдин използва фотографията, за да създаде физическо усещане за памет, работата й се превръща в молитва към Бога, макар и проникната с дълбоко чувство за загуба. През последните 25 години въздействието на книгата съществува не само във фотографията, но и в социален контекст. Помагайки за повишаване на осведомеността по теми като хомосексуалността и болестта СПИН, творбата сега се възприема като съвременна класика. Откритият, суров стил на наратива и наситения цвят на Голдин карат зрителя да се оттласне от повърхността на фотографията, за да се сблъска с истината отвъд.

Чрез дълбоко откровено и лично регистриране на живота на Нан и на нейните приятели, „The Ballad of Sexual Dependency“ разкрива личната одисея на Голдин, както и универсално разбиране на човешките енигми, съпровождащи живота ни – страст, борба, самостоятелност, зависимост, любов и загуба.

снимка: ЛарсТунбьорк
НАН ГОЛДИН – „БАЛАДАТА НА СЕКСУАЛНАТА ЗАВИСИМОСТ“
Фотографията, както често заявява Нан Голдин, не само е осветявала живота й, но е спасявала и душата й.

„Всеки път, когато преминавам през нещо страшно или травматично“ отбелязва тя, „фотографията ми помага да оцелея“

Травматичните преживявания идват твърде рано в живота й. Родена като Нанси Голдин в еврейско семейство от средната класа в Лексингтън, предградие на Бостън, тя е най-малкото от четири деца, с двама братя и една сестра. Голдин е много близка със сестра си Барбара, която от ранна възраст се бунтува срещу съмнителната порядъчност на американската средна класа. Тя е била свидетел на нарастващия гняв и болка на сестра си, докато Барбара не се самоубива на 18-годишна възраст. Когато Голдин се премества в Ню Йорк в края на седемдесетте години, тя започва да прави снимки на хора от най-близкото си обкръжение, създавайки колекция от творби, която по-късно ще се превърне в „“The Ballad of Sexual Dependency“.
снимка: ЛарсТунбьорк
НАН ГОЛДИН – „БАЛАДАТА НА СЕКСУАЛНАТА ЗАВИСИМОСТ“
Благодарение на силната връзка между фотографа и субекта, Голдин дори нарича своите обекти „семейство“. По-късно Голдин пише , че са „Обвързани не по кръвна линия, а от сходния си морал, от необходимостта да живеем пълноценно и за момента“. Откривайки и изразявайки възхищението си от това сурогатно семейство, Голдин също така цитира сестра си, която както тя веднъж казва, „се роди в неподходящото време и не принадлежеше на никакво племе, няма такива хора като нея“. Историята на Нан Голдин за градския живот на ръба е лебедовата песен на бурното и мъчително време в историята на Ню Йорк, което достига своя връх в началото на 80-те. Творбите на художничката улавят един съществен елемент на човечеството, който превъзхожда всички други усилия: необходимостта от свързване.
снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: ЛарсТунбьорк

Бюлетин