„Преди си мислех, че фотографирайки хората покрай мен, никога няма да ги загубя. Впоследствие разбрах, че всъщност снимките ми показват колко много съм изгубила.“ – Нан Голдин
Откровено и сурово изобразяване на любовта и загубата
Проектът е показан за първи път публично на Биенале в музей Уитни в Ню Йорк през 1985 г. , а още следващата година е публикуван като фотокнига. Бидейки във вихъра на водовъртежа, докато се опитва да се задържи на повърхността, Нан Голдин използва фотографията, за да създаде физическо усещане за памет, работата й се превръща в молитва към Бога, макар и проникната с дълбоко чувство за загуба. През последните 25 години въздействието на книгата съществува не само във фотографията, но и в социален контекст. Помагайки за повишаване на осведомеността по теми като хомосексуалността и болестта СПИН, творбата сега се възприема като съвременна класика. Откритият, суров стил на наратива и наситения цвят на Голдин карат зрителя да се оттласне от повърхността на фотографията, за да се сблъска с истината отвъд.
Чрез дълбоко откровено и лично регистриране на живота на Нан и на нейните приятели, „The Ballad of Sexual Dependency“ разкрива личната одисея на Голдин, както и универсално разбиране на човешките енигми, съпровождащи живота ни – страст, борба, самостоятелност, зависимост, любов и загуба.
„Всеки път, когато преминавам през нещо страшно или травматично“ отбелязва тя, „фотографията ми помага да оцелея“