fbpx

Тази книга представлява връхната точка в поредицата на Мат Блек, чието начало бе поставено през 2013 година. Като фотограф от агенцията Magnum, Блек пътува през Съединените щати, обхождайки близо 160 000 километра, за да създаде безкомпромисно описание на съвременна Америка. Фокусът е насочен към периферните градове и несигурността на ежедневието, представени чрез черно-бели композиции.

Това, което започва като история на изолирани общности, с годините се превръща в портрет на една все по-разделена страна, в която неравенствата се увеличават. Серията е завършена през 2020 година след последното му посещение, като в книгата са включени и пътеписи на Блек, в които се преплитат негови лични бележки с колекция от събирани предмети.

 

“Американска география” - истината за мита през очите на Блек<br />

снимка: Мат Блек

 

През последните седем години преди издаването на поредицата, американският фотограф пътува из цялата страна, проследявайки мрежата на бедността в 46 щати. Изживяването служи за основа на мощен албум- American geography, издаден от Atelier EXB editions.

Пътуването не е самоцел, а поставяне на въпроса: Какво остава от американската мечта? 

Светът на безгранични възможности, в който се продава идеята за Ел Дорадо и истории за успех на тези, които започват от нищото представлява всъщност измерение на “коренни разлики“ между общностите. 

Истината е гръмогласна. Но митът е все още жив.

Мат Блек, родом от Калифорния, се отправя на среща с изгнаниците на Америка, въпреки че не е първият, който прави това. Без значение трудностите- артистът не прави компромиси и се ангажира за цели седем години. Това е продължително време, необходимо за преминаването през страната-континент, която се изправя пред силна икономическа и социална криза. По време на невероятното си пътешествие, Магнум фотографът предоставя свидетелство за всеобхватната и скрита бедност, която опустошава лични истории.

 

“Американска география” – истината за мита през очите на Блек

снимка: Мат Блек

 

Самият проект “Американска география“ започва ненапразно от родния  регион на Блек – “Централната долина“ – един от най-бедните в Калифорния. Калифорниецът насочва обектива си към потомците на афроамериканските оки (оkies) – както са наречени южните фермерски работници, които мигрират на запад, за да избягат от сушата в района на „Праховата купа“ по време на Голямата депресия. 

Това първо потапяне в работата на Блек е тихо разтърсване. 

Деветдесет години след Уокър Евънс и Доротея Ланге, фотографът решава да поеме поклонническия жезъл и да тръгне през една Америка, която отново е крехка, нестабилна и може би още по-разделена.

 

“Американска география” – истината за мита през очите на Блек

снимка: Мат Блек

 

Мат Блек ще направи пет пътувания между 2015 и 2020 г., срещайки се с около сто общности, чиято единствена обща точка е ежедневното съществуване в несигурност. От Апалачите до регионите на Тексас, граничещи с Мексико, до индианските резервати в Северна и Южна Дакота- всички региони, в които нивото на безработица достига 50% са обходени. 

В тази картография на мизерията откриваме фотографии на градове в упадък от “Ръждивия пояс“ в Пуерто Рико, все още белязан от опустошенията на урагана Мария, който го удари през 2017 г. 

По време на пътуването Блек документира всичко, отбелязвайки  своите срещи, мисли, наблюдения, преживявания, подхранвани със сурови и директни свидетелства. Като това на Ирен, 81 г., Индиана, Мисисипи: 

“Тя нарича левия си крак Хек, а десния – Дора. Изминава близо 50 километра, за да събере ваучери за храна на стойност 49 долара.”

 

“Американска география” – истината за мита през очите на Блек

снимка: Мат Блек

 

Събраните по пътя артефакти от кръстосани животи като пластмасови прибори за хранене, знаци за бездомни, смачкани пакети цигари разказват за временното оцеляване на цели градове и жителите им. Фасовете от цигари на Ървинг Пен на бял фон са едни от многото символи на изконсумираните остатъци, удавени в масата.

Американска география е прозорец към живота на другите и отпечатък от състоянието на света.

Разделена на четири глави – „Югът и Западът“, „Югът и Изтокът“, „Северът и Изтокът“, „Северът и Западът“, поредицата показва силно визуално пристрастие: тихи сенки, плашещи монохромни цветове, пусти пейзажи. Резултатът е интуитивно изследване именно на тази Америка “на невидимото”, в почти апокалиптична обстановка, където човешкото изчезва. 

В Детройт, Мичиган, Мат Блек пише:

“Спирам пред неизползвано училище и влизам отзад. Прозорците на класната стая са изпочупени, но празните столове са останали спретнато подредени. Прашната дъска носи надпис с тебешир: „Какво, Защо, Кога, Къде“, но без „Кой“.

– Мат Блек

“Американска география” – истината за мита през очите на Блек

снимка: Мат Блек

 

Ежедневникът Times сигнализира, че през август 2005 г. хора, живеещи извън Съединените щати се оказват затруднени да съгласуват представата си за Америка със снимките разпространени навсякъде в световните новини. 

Ураганът, който бе потопил Ню Орлиънс просто изкара на повърхността бедността на наводнените квартали. Едва ли някой до този момент е имал реалистична представа, че голяма част от населението в Америка живее така.

“Ами ако познаваме страната си не по-добре от един датчанин?

Всеки, който някога е бил нападнат от огледало, разбира ролята на самозаблудата. Предпочитаме да се виждаме под определени ъгли. Така окото се отдръпва от шока и умът получава момент да се събере.”

“Американска география” е творба за хората, но Блек извършва изключителна работа с празнотата. Отчасти, защото отдалечената, селска Америка е изоставена. Всеки раздел от кардиналните географски посоки в изданието завършва с около три страници от въпросните записки на Блек – пестеливи и скромни като снимките на фотографа.

Още снимки тук

Бюлетин