fbpx
Когато Ларс Тунбьорк приема задачата да създаде собствен портрет на зимата в Швеция, той се опитва да се изправи срещу емоционалната тъмнина, която асоциира с нея. Той винаги изпитва страх от пристигането на зимата в Швеция. Години наред той стратегически поема поръчки за вестници и списания в по-слънчеви и топли страни през тези месеци, за да избегне родната действителност.

Но през 2004 г., когато приема задачата да създаде портрет на сезона за неделната притурка на вестник Göteborgs-Posten, Тунбьорк се опитва да преодолее тези страхове. Той може би се е надявал, че съсредоточавайки се върху работата си, която е негов източник на мотивация и удоволствие, ще успее да се изправи срещу мрака. Докато пътува с колата си из страната, посещавайки предимно малки градове и населени места, Тунбьорк търси хора и места, които са визуално отражение на емоциите му.

снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: Ларс Тунбьорк
снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: Ларс Тунбьорк
„Мрачният сезон е тежък за всички“, казва жена му, режисьорът Мод Никандер. „Особено ако отидете в малките населени места в Швеция, там нищо не се случва. Когато се оглеждаш по улиците, там няма никой, защото е много студено и хората не излизат.“

Ларс Тунбьорк открива това, което е търсил в задрямалите жилищни блокове, треторазрядните барове и пустите улици. Окъпани в безпощадната светлина на ярките му проблясъци, несъпоставимите предмети на г-н Тунбьорк – мръсен снежен човек с изрисувана със спрей усмивка, стадо морски чайки, човек, седящ сам в автобус – излизат от тъмнината с брутална яснота. Светското става гротескно.

„Това беше едновременно автопортрет и документална картина на това, през което преминават много хора през това време“, казва г-жа Никандер.

Поредицата „VInter“ ( Зима ), дебютирала в Moderna Museet в Стокхолм през 2007 г., е нещо различно, което не прилича на нищо правено преди. През предходните десетилетия Тунбьорк е изградил за себе си международно име на дързък наблюдател на съвременния живот, както в репортажите, така и в художествените книги, включващи „Country Beside Itself“ (1993) и „Office“ (2002). Фото редакторът Кати Райън от една страна разчита на г-н Тунбьорк, верен и непоколебим сътрудник в списание „Ню Йорк Таймс“, да открива абсурда навсякъде, където го е изпратила – независимо дали става въпрос за болница за соколи, за търговски център в Пекин или по улиците на Таймс Скуеър. В „Зимата“ продължава да присъства и чувството за хумор, което е запазена марка на г-н Тунбьорк, но се появява и нова характеристика – меланхолията.

„Никога не бях виждала толкова ярко представяне на това, което някой, който се чувства депресиран, най-вероятно изпитва“, казва г-жа Райън за поредицата в реч в Boraas Konstmuseum миналата година.

Най-интмното художествено произведение на г-н Тунбьорк в крайна сметка е последната му творба. Докато продължава да приема поръчки за списания през следващите осем години, макар и по-рядко и да участва в отделни художествени курсове, той не завършва нито един следващ личен проект. Той се беше впуснал в поредица от пейзажи, казва г-жа Никандер, но пълзящото чувство на съмнение в самия себе си скова усилията му. И така Ларс Тунбьорк почива през април 2015 г. след  прекаран инфаркт на 59-годишна възраст.

„Имах чувството, че след ‘Vinter’ той всъщност никога не се възстанови напълно“, казва Одбрат.

снимка: ЛарсТунбьорк
снимка: Ларс Тунбьорк
Ларс Тунбьорк
снимка: Ларс Тунбьорк
За Одбрат „Vinter“ не просто представя  опита на Тунбьорк с депресията. Отвъд това, казва той, това е аргумент за вижданията на Тунбьорк за живота като упорита съпротива срещу силите на екзистенциално отчаяние. Снимката на Тунбьорк на възрастен човек в инвалидна количка, която върви по заледена задънена улица, сбито и точно обобщава перспективата, отбелязва Одбрат.

„Виждам го като някаква алегория на условията на живота“, казва той. „Знаеш, че вървиш към задънена улица, но въпреки това не се предаваш.“

Ларс Тунбьорк
снимка: Ларс Тунбьорк

източник: https://www.nytimes.com/

Бюлетин