Но през 2004 г., когато приема задачата да създаде портрет на сезона за неделната притурка на вестник Göteborgs-Posten, Тунбьорк се опитва да преодолее тези страхове. Той може би се е надявал, че съсредоточавайки се върху работата си, която е негов източник на мотивация и удоволствие, ще успее да се изправи срещу мрака. Докато пътува с колата си из страната, посещавайки предимно малки градове и населени места, Тунбьорк търси хора и места, които са визуално отражение на емоциите му.
Ларс Тунбьорк открива това, което е търсил в задрямалите жилищни блокове, треторазрядните барове и пустите улици. Окъпани в безпощадната светлина на ярките му проблясъци, несъпоставимите предмети на г-н Тунбьорк – мръсен снежен човек с изрисувана със спрей усмивка, стадо морски чайки, човек, седящ сам в автобус – излизат от тъмнината с брутална яснота. Светското става гротескно.
„Това беше едновременно автопортрет и документална картина на това, през което преминават много хора през това време“, казва г-жа Никандер.
„Никога не бях виждала толкова ярко представяне на това, което някой, който се чувства депресиран, най-вероятно изпитва“, казва г-жа Райън за поредицата в реч в Boraas Konstmuseum миналата година.
„Имах чувството, че след ‘Vinter’ той всъщност никога не се възстанови напълно“, казва Одбрат.
„Виждам го като някаква алегория на условията на живота“, казва той. „Знаеш, че вървиш към задънена улица, но въпреки това не се предаваш.“
източник: https://www.nytimes.com/