Отворено е за участие 13-то поредно издание на международния фотофестивал Биенале „Фодар“, тема „Фотографската реалност“, включващ в програмата си международен фотоконкурс по обявена в регламента тема, журиран от компетентно жури с международно участие, теоретичен семинар и портфолиоревю.
Фестивалът ще се проведе под знака на 25-годишния юбилей от създаването на фондация „Фодар“. Първото издание на Международното фотобиенале Фодар е през 1999 г., когато фотографията вече е припозната като една от основните медии на съвременното изкуство. През годините то проследява актуалните за времето тенденции и придобива международен авторитет. Деветте издания на фестивала са проведени в ХГ „Илия Бешков” – Плевен, а следващите 3 – в залите на НГ – София. В първото издание на фотоконкурса се включват 187 автора от 7 страни, а в последното през 2023 – 450-ма от 78 страни от цял свят.
Постепенно се прибавят нови модули – съпътстващи изложби на български и чуждестранни фотографи, теоретичен семинар, в който експерти в различни области на хуманитаристиката и изкуствознанието представят свои разработки по актуални теми. Петото издание през 2007 г. за първи път е тематично. Журито на конкурса е в увеличен спрямо обичайното за фотоконкурси петчленен състав до 9 – 11 членно, което разширява дебата върху качествата на изпратените фотографии и отваря път на търсенето на мотивирано консенсусно решение.
Представителите на фотографската гилдия в това жури са малцинство, за сметка на различни области на хуманитаристиката – културолози, литератори, изкуствоведи, философи, журналисти и др. Целта е да се разчупят клишетата на професионалната визия и да се открият истински иновативните и задълбочени проекти. Малцинство са и постоянните членове на журито – 3-ма, т.е 1/3 или по-малко. В конкурса могат да участват само разгърнати фотографски форми – серии, цикли, фотоесета. Това усложняване на регламента и прецизиране на журирането, търсенето на различни експертни погледи в крайна сметка разграничава физиономията на биенале Фодар от конкурсите на масовото любителско движение и я прави адекватна на усложнената съвременна визуална реторика.
За изтеклите 25 години Биенале „Фодар” се утвърди като едно от най-престижните събития във фотографския живот на България и Балканите и въпреки високите изисквания участието става все по-масово. До момента във форума са се включили повече от 3000 фотографа от 80 страни с над 25 000 фотографии. Лауреати на неговите награди са както автори от световна величина, така и млади фотографи, които впоследствие намират своето място на международната арт-сцена.
Съчетанието на различните модули на фестивала е ориентирано предимно към обогатяване и стимулиране на млади автори, търсещи своя творчески път, но също така и към широката културна общественост, интересуваща се от съвременно изкуство. Към младите е ориентирано и портфолиоревюто, на което имат възможност да получат експертен анализ и насоки за по-нататъчна работа, както и уъркшоп под ръководството на признати авторитети. В организационната си фаза фестивалът традиционно се подкрепя от Културния център на СУ „Св. Климент Охридски”.
През 2001 г. фестивалът е представен с изложба на Балканската фотографска среща в Солун, Гърция; през 2004 – на международния фотосалон в Орадеа, Румъния; през 2005г. – пред международното фотографско слайд шоу в Адана – Турция; през 2008 г. – в Българския Културен Институт в Париж по време на Международния месец на фотографията; през ноември 2014 г. гостува на Съюза на сръбските фотографи в Белград, а през юни 2017 г. в Парачин. През изминалите 18 години избрани представителни колекции от биеналето са гостували в София през 1999 г – НДК, 2004 г. – фоайето на Централна гара, 2006 г. – НХГ; през 2003 и 2006 в Пловдив по време на изложбата „Импресия” на Международния панаир, а отделни по-камерни изложби – в по-малки градове. През 2010 и 2011 г. избрани колекции са поканени от Дома на хумора и сатирата в Габрово, през септември – октомври 2013 г. отново са в галерийните пространства на НДК – София, а през февруари-март 2014 г. в изложбената галерия „Алма Матер” на СУ „Св. Климент Охридски”. Всяко издание на фестивала се превръща в преглед на актуалното състояние на съвременната фотография в света, а неведнъж носители на награди от Биенале Фодар печелят отличия и на други световни престижни фестивали, като Доналд Уебър от Канада (агенция VII), Мила Тешаева от Украйна, Альона Жандарьова от Русия и Никола Михов от България.
Международният фотофестивал „Биенале „Фодар“ през последните 25 г. еволюира от находчива идея за събитие, което да създаде здрави връзки с творческите фотографски среди по света до институция със световен престиж в областта на фотоизкуството. Началото на процеса беше аналогово и самата възможност за експониране на трицифрено или четирицифрено количество творби на световната творческа фотография в България беше революционна промяна в сравнение с възможностите до 1989 г.
Мотото на предстоящото 13-то издание е „Фотографската реалност“. Всички проведени досега издания на фестивала са придружени от двуезичен каталог с творби на допуснатите до общата изложба автори. Книжното тяло е материален носител на съдържанието на изложбите, който остава във времето. Нашата практика е да предоставяме сериозно количество от тези издания в депозитния отдел на НБКМ, които се разпространяват в библиотеките в страната и най-сериозните световни библиотеки, които имат двустранни отношения с НБКМ, като например Конгресната библиотека на САЩ. Всеки участник в общата изложба и членовете на екипа и журито получават безплатен екземпляр от каталога. Каталогът се разпространява срещу заплащане от партньора, осигурил изложбена площ, или от други партньорски организации на базата на предварителен договор. Фондация „Фодар“ няма търговска дейност.
Съществен модул от фестивала е теоретичният семинар. Той се провежда със съдействието на Културния център на СУ „Св. Климент Охридски“ под мотото на поредното издание, като за участие се привличат утвърдени и по-млади учени от различни научни звена и университети, работещи в посока близка до обявената тема. Програмата на фестивала включва и турове в изложбеното пространство, на които членове на екипа дават допълнителна информация за представените произведания.
Темата на 13-то международно фотобиенале „Фодар“ е провокирана от все по-бързото демократизиране и широка достъпност на фотографския образ. Ако преди 30 години фотографията беше най-достъпната и широко разпространена технология за създаване на образи и приложните ѝ полета се разширяваха лавинообразно, тя стана водеща в областта на визуалните изкуства, днес на практика снима всеки, който има мобилен телефон. Развитието на социалните мрежи дава нов тласък в създаването и разпространението на фотографски изображения. Не е пресилено да се каже, че особено за по-младите поколения онлайн комуникацията и създаването на дититални образи, животът в мрежата измества физическото съществуване. Проблемът има много измерения и разклонения, а авторите имат богат материал за интерпретации. Влиза ли виртуалната реалност в конфликт с физическата или вървят заедно към нови неподозирани хоризонти? И не е ли фотографската реалност нов език със свои правила, лексика, синтаксис? Къде е и ще бъде мястото на изкуствения интелект в това проблемно пространство? Разбира се, фотографската реалност освен социални има и своите исторически, информационни и философски измерения. Това е първата тема, която се обръща толкова директно към проблематиката на явлението фотография.
Днес, когато с едно кликване можем да видим на екрана който си изберем шедьовър на световната култура, но и бурното развитие на социалните мрежи ни залива с изображения със съмнителна ценност, завоюваната позиция на фестивала в световната фотографска карта предлага на зрителя изживяване с гарантирана естетическа стойност, среща с произведения, трасиращи пътя на развитие на фотоизкуството.
За повече информация и участие в конкура посети phodar.net
д-р Антоан Божинов, председател на УС на фондация „Фодар“